Vrcholové zážitky

Otužovanie ako wellness

K  čoraz populárnejším športovo-rekreačným aktivitám, ktoré so sebou prinášajú nejeden benefit, patrí dozaista otužovanie. Vyskúšať ho môže každý zdravý človek, a to bez ohľadu na vek či telesnú stavbu, no na škodu určite nebude, ak sa o svojom zámere poradí s lekárom. Ak je otužovanie praktizované pravidelne a za dodržiavania istých pravidiel, prináša so sebou celú škálu zdravotných benefitov. K nim patrí najmä podpora imunity (telo skúseného otužilca si ľahšie poradí s virózami), rýchlejší metabolizmus či zvýšenie odolnosti voči stresu. Preukázateľne tiež tlmí alergie, udržiava „fit“ naše cievy, krvný obeh, a tým aj samotné srdce. Vďaka otužovaniu sa staneme psychicky zdatnejšími – popestujeme si vytrvalosť, odhodlanosť a vyplavíme endorfíny. Náš organizmus tak bude celkovo silnejší, v  lepšej kondícii.

Hlavné benefity otužovania:

1.     Budovanie imunity –Ak sa otužujete správne, telo sa učí reagovať na chlad, zvykať si naň a prispôsobovať sa. Tým vlastné cvičí svoju imunitu.

2.     Testovanie srdcovo cievneho systému a elasticity ciev – striedanie chladu a tepla spôsobuje, že vaše cievy začnú svedomito pracovať. V chlade sa stiahnu a zásobujú krvou základné orgány na zabezpečenie najdôležitejších životných funkcií. Po zahriatí sa naopak začnú rozťahovať a prekrvovať všetky časti tela. Toto cvičenie ciev je mimoriadne dôležité, keďže tie vekom kôrnatejú, zužujú sa a môžu sa upchávať.

3.     Regenerácia po športovom výkone –Ak si po náročnejšom športovom výkone dáte namiesto teplej sprchy studenú, možno zbadáte, že svalovica bude menšia, alebo sa vôbec nedostaví. Telo sa rýchlejšie zotaví a vy budete oveľa skôr opäť vo forme.

4.     Posilnenie psychiky a pevnej vôle – vojsť do studenej vody si vyžaduje určité odhodlanie a pevnú vôľu. Ak však prekonáte všetky prekážky, ktoré vás brzdia, príde veľmi zaujímavý nával radosti a endorfínov. Že ste to dokázali, že ste sa prekonali, že ste sa nevzdali. A ak sa to podarí pretaviť aj do iných činností v živote, malá výhra je na svete. Zároveň môžete považovať otužovanie aj za malú psychohygienu.

5.     Zlepšenie kondície a upevnenie zdravia – mnohí otužilci vravia, že vďaka tomuto rituálu sú menej chorí, netrpia na respiračné choroby, nemusia sa tak teplo obliekať. Sú vitálnejší, majú viac energie, podávajú lepšie výkony.

Schopnosť prispôsobiť sa podmienkam okolitého vonkajšieho prostredia má prirodzene každý zdravý ľudský organizmus. Svojím životným štýlom sme sa však naučili túto schopnosť vo väčšej či menšej miere tlmiť, mechanizmy v našom tele „zleniveli“ a prispôsobili sa podmienkam novým. No práve otužovaním dokážeme túto schopnosť opäť „rozcvičiť“. Základnými pravidlami sú postupnosť a pravidelnosť. Ideálne prostriedky na otužovanie máme celkom určite poruke, sú nimi voda a vzduch.

Ako odporúčajú odborníci a skúsení otužilci, prvú, akúsi prípravnú fázu je dobré absolvovať priamo doma. Najlepšie je začať v lete, kedy si telo začne postupne navykať a neutrpí veľký šok. Uberanie vrstiev oblečenia, znižovanie teploty vzduchu v miestnosti počas spánku, výmena hrubého paplóna za tenšiu deku a postupné znižovanie teploty vody pri každodennom sprchovaní sú dielčie kroky k dosiahnutiu cieľa. Ideálne je ranné otužovanie – odporúča sa postupný prechod od vlažnej vody k studenej, pričom je dobré stále sa v sprche hýbať, nestáť na jednom mieste. Takáto príprava by mala trvať minimálne pol roka i dlhšie. Až potom je vhodné otužovať sa vonku v prírode. Blahodarné pôsobenie môžu mať tiež opakované pobyty v tatranskom horskom prostredí, kde je chladnejšia klíma, panensky čistý vzduch a veľa možností na pohybové vyžitie.

No či už zvolíte športovanie „naľahko“ (v ľahkom odeve), alebo sa odhodláte zaplávať si za každého počasia v chladnejšej vode, vždy myslite na krátku rozcvičku pred aj zahrievacie cviky po plávaní, a to dva- až trikrát do týždňa. Dobré je – nielen pre zlepšenie nálady, ale tiež z hľadiska bezpečnosti – nájsť si na tieto aktivity partnera a v neposlednom rade zotrvať až do zimy. S tou sa spájajú nové možnosti, ktoré poskytuje sneh. Svoju odolnosť si môžete overiť aj počas zimnej dovolenky vo Vysokých Tatrách, kde o nízke teploty a sneh takmer nikdy nie je núdza. Vyskúšať môžete krátku, maximálne trojminútovú prechádzku v snehu naboso. Po nej krv v nohách rozprúďte masážou a chodidlá skryte do tepla. Ak si však trúfate, vyzlečte sa a chôdzu kombinujte s váľaním sa v snehu či obsypávaním sa ním.

Kde môžete otužovať?

Kameňolom Kvetnica – Poprad – pôvodný starý kameňolom, ktorý objavíte na zákrute smerom k rekreačnej oblasti Poprad-Kvetnica, je vhodným miestom na otužovanie. Je tu dobre upravený breh s pozvoľným vstupom do vody, relatívne bezpečné dno a v pravidelných intervaloch aj spoločnosť domácich otužilcov.

Batizovce Štrkopiesky – neďaleko mesta Svit sa nachádzajú Batizovské Štrkopiesky, ktoré sú počas zimy taktiež vyhľadávaným miestom pre ľudí, ktorí radi otužujú