Vrcholové zážitky

Kryoterapia

Kyoterapia je kombinácia modernej medicíny s alternatívnou liečbou. Celotelová i lokálna kryoterapia si našla svoje uplatnenie nielen pri rehabilitáciách, zmierňovaní či odstraňovaní následkov chorôb, ale v súčasnosti je vyhľadávaná aj aktívnymi športovcami a ľuďmi, ktorí udržiavajú svoju kondíciu a zdravie. Pozitívne účinky kryoterapie môžete vyskúšať v špecializovanej kryokomore v Klinike krásy a zdravia – Interklinik Poprad, ktorá je súčasťou rezortu AquaCity Poprad. Okrem celotelovej kryoterapie vykonávajú aj lokálnu kryoterapiu.

Lokálna kryoterapia

Lokálna kryoterapia sa s úspechom využíva v športovom lekárstve, pri liečbe rôznych ochorení a úrazov, aplikovaním chladu priamo na postihnuté miesto. Lokálne pôsobenie schladeného vzduchu sa s úspechom využíva v športovom lekárstve, pomáha liečiť a odstraňovať následky úrazov, vyvrtnutia, otĺčenia, pretrénovania, hematómy, svalové spazmy a jazvy.

Má viaceré kladné účinky:  

Výsledkom pravidelnej liečby lokálnou kryoterapiou je rýchlejšie hojenie zranení, odstránenie následku zápalov a zmenšenie opuchov. Lokálnu kryoterapiu je možné kombinovať s celkovou kryoterapiou. Metódu celotelovej chladovej regenerácie môže človek ľubovoľne absolvovať po celý život a upevňovať si tak zdravie a skvalitňovať svoj život neobmedzene.

Celotelová kryoterapia

Kryoterapia je liečebná a rehabilitačná metóda, ktorej dejiny sa datujú do 70. – 80. rokov minulého storočia. Procedúra zahŕňa maximálne trojminútový pobyt v komore s priemernou teplotou –120 °C, za ktorým nasleduje intenzívne cvičenie – Kinezoterapia. Pobyt v tejto komore pod lekárskym dohľadom stimuluje prirodzenú tvorbu enzýmov a hormónov, podporujúcich uzdravenie a vo vašom tele dokáže „naštartovať“ samoliečbu a regeneráciu.

Priebeh kryoterapie

Kryoterapia je absolútne bezpečná, vstupu do predkomory a kryokomory predchádza lekárske vyšetrenie, ktoré na základe informácií o zdravotnom stave pacienta, odporučí vhodnosť, alebo nevhodnosť tejto terapie. Po príchode do kryocentra dostanú hostia suché bavlnené tričko, krátke nohavice, čelenku, rukavice, ponožky, dreváky a masku na nos a ústa. Časti kože musia byť kvôli spomenutej stimulácii receptorov odkryté.  Predprípravou je vstup do adaptačnej komory, s teplotou –60 °C s dĺžkou približne 30 sekúnd. Nasleduje vstup cez vnútorné prechodové dvere do hlavnej kryokomory, kde teplota dosahuje –120 °C a kde sú hostia po celý čas v pohybe, bez kontaktu s pokožkou. Teplota v kryokomore je nízka vďaka tomu, že je tam nulová vlhkosť a návštevník chlad intenzívne necíti.

Po dvoch, maximálne troch minútach sa vychádza von cez adaptačnú komoru, aby sa organizmus prispôsobil zmene teploty. Po opustení komory sa 20 minút venujú intenzívnemu cvičeniu. Hostia môžu priestor kryokomory opustiť kedykoľvek počas procedúry. Počas celej kúry sú pacienti v priamom vizuálnom kontakte s obsluhujúcim personálom cez okno komory. Chlad spôsobuje v ľudskom tele stiahnutie ciev. Následne po pobyte v teple, eventuálne po zahriatí organizmu, dochádza naopak k ich masívnemu roztiahnutiu. Tento jav možné vidieť v bežnom živote sčervenaním pokožky v chlade.

Koľko procedúr sa odporúča absolvovať?

Aby účinok bol dlhodobý, odporúča sa absolvovať minimálne 7 -10 procedúr za sebou, jeden až dvakrát ročne. Väčšina návštevníkov však pocíti pozitívne účinky kryoterapie už po prvom vstupe do kryokomory.

Liečebné účinky

Stimuláciou samoliečebného mechanizmu má kryoterapia širokospektrálny účinok. Slúži pre liečbu v reumatológii, pediatrii, ortopédii, chiruirgii a neurochirurgii a fyzioterapii. Vedecký výskum spolu s praktickými skúsenosťami priniesol vynikajúce výsledky pri týchto diagnózach:

Kryoterapia významne stimuluje imunitný systém človeka, rieši problém s kožnými chorobami a ekzémami, psoriázou, celulitídou, dokonca sa využíva aj pri invazívnej chirurgii – pri operáciách. Má dobrý vplyv na pacientov s malígnymi nádormi, vo fáze nevyliečiteľnej choroby – práve analgetickým účinkom a odstraňovaním bolesti. Je vhodná aj pre kardiovaskulárne ochorenia, pri metabolickom syndróme (cukrovka, nadváha, vysoký tlak- v závislosti od pôvodu), po predchádzajúcom kompletnom vyšetrení. Pri liečbe kryoterapiou je zaznamenané výrazné zníženie obvodu v páse, vyrovnanie systolického tlaku a zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu – HDL, a pozitívny vplyv na pacientov s diagnózou skleróza multiplex – zvýšená hybnosť končatín.

Ovplyvňuje pacientov trpiacich depresiami, v strese – vyvoláva pocit radosti a eufórie, tepla, a ustupuje pocit úzkosti (potvrdili až 4/5 návštevníkov), indikuje sa aj vymiznutie bolestí hlavy, zvýšená sexuálna aktivita, liečenie alergie na chlad, pískanie v uchu.

Kryoterapia je určená širokej skupine ľudí, ktorých trápia zdravotné problémy, alebo sa o svoje zdravie zaujímajú.

Kozmetické účinky

Laboratórne testy a skúsenosti evidentne preukázali aj kozmetické účinky pôsobenia chladu, ktoré ženy vyhľadávajú. Pobyt v kryokomore preukázateľne vypína pokožku, omladzuje, osviežuje a vplyvom hormónu endorfínu, ktorý je pri terapii produkovaný, aj zlepšuje náladu. Kryoterapia pôsobením chladu na vrstvy kože a následným prekrvením (vytlačením) tuku z buniek pomáha odstraňovať celulitídu, posilňuje odolnosť a kvalitu pokožky celého tela. Kryoterapia aktívne napomáha pri chudnutí a znižovaní hmotnosti a takisto pri ťažkostiach v menopauze. Pri zvýšenom prekrvení obličiek dochádza k efektívnejšej filtrácii, tým aj k vylučovaniu metabolitov ľudského organizmu, vylučovaných obličkami a tým k celkovej detoxikácii organizmu.

Šport a regenerácia

Športovcom pomáha pri zvyšovaní svalovej výkonnosti, kondície, regenerácii pred a po športových výkonoch a pri regenerácii poúrazových stavov.

Vylučovanie hormónov, najmä testosterónu, v priebehu kryoterapie je zaujímavé najmä pre športovcov. Tento jav má totiž priamy vplyv na rast svalovej hmoty a na zvýšenie výkonnosti pri silovom a vytrvalostnom tréningu. Podporuje svalovú relaxáciu i celkovú biologickú regeneráciu a vďaka intenzívnemu okysličeniu i zabraňuje vzniku kyseliny mliečnej. Kryoterapiu hojne využívajú aj najlepší profesionálni športovci, ako jednu z najmodernejších a najúčinnejších foriem regenerácie a zvyšovania výkonnosti takzvanou čistou formou, pred alebo po športovom výkone.

Slovenskí lekári, ktorí využívajú terapiu v športe, testovali plavcov na základe krvných testov, pričom sa im podarilo dokázať 2 násobne zrýchlenú biochemickú regeneráciu po absolvovaní terapie.

Napriek širokej škále pozitívnych účinkov, kryoterapia nie je vhodná pre osoby trpiace alergiou na chlad, tehotné ženy a pacientov s neliečeným vysokým tlakom. Ďalšie kontraindikácie určí lekár pri osobnej konzultácii a prehliadke pred prvým vstupom do kryokomory a iné. 

Komplexné informácie o Kryoterapii nájdete na www.interklinikpoprad.sk