Vrcholové zážitky

Terapia Lesom

Neviditeľný balzam pre zdravie

Poznáte to – doma sa snažíte byť dokonalým rodičom a partnerom, v práci je to deň čo deň o podávaní čo najlepších výkonov. Aktívny životný štýl má síce množstvo výhod, netreba však zabúdať ani na relax. Máme pre vás tip, ako si dopriať blahodarné chvíle sám pre seba, dovoliť si zažiť akési bezčasie s minimom umelých podnetov – a to kedykoľvek v roku, za každého počasia.

Počuli ste už o terapii lesom? Nie? Tak čítajte ďalej. My ľudia sme odpradávna neoddeliteľnou súčasťou prírody, no rýchlosť nášho moderného sveta má za následok, že sa jej čoraz väčšmi vzďaľujeme. A pritom nemožno poprieť blahodarný účinok stromov na naše zdravie – fyzické, no v neposlednom rade aj mentálne. Stromy tvoria celistvý ekosystém, sú domovom množstva živých tvorov, z prostredia absorbujú oxid uhličitý a do vzduchu naopak uvoľňujú kyslík. Stromy v mestskom prostredí dokážu znížiť hlukovú záťaž. Odborné štúdie po celom svete ukazujú, že trávenie času v bezprostrednej blízkosti týchto majestátnych zástupcov flóry znižuje stres, znásobuje pocity šťastia, zlepšuje našu náladu či podporuje imunitu.

Byť v spojení

Stromy rastú v spoločenstvách, v spojení s ďalšími stromami vytvárajú les. Rovnako ľudskou prirodzenosťou je fungovať v komunite. Uvedomili ste si už niekedy túto hlbokú súvislosť, prípadne to, čo by sa za ňou mohlo skrývať? Pre človeka je spojenie s prírodou, trávenie času v obklopení zelene vrodenou, biologickou potrebou až nevyhnutnosťou!

O tom, že stromy majú naprieč históriou ľudstva významné, nezastupiteľné miesto svedčí aj fakt, že na úcte voči nim, voči prírode je založené takmer každé svetové náboženstvo (o sile stromov nepochybovali už starí Kelti, pre indiánske kmene sú stromy až akýmisi priateľmi, partnermi, no tieto „umelecké diela prírody“ sú súčasťou tiež hinduistických či budhistických legiend a častokrát majú posvätný charakter).

Tatranský lesný kúpeľ                                           

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako sa dostať von medzi stromy, je vybrať sa na turistickú prechádzku. A kde inde to môže byť také čarovné ako vo Vysokých Tatrách! Horská klíma, panensky čistý vzduch – obohatený o benefity, akých inde na Slovensku niet – výhľady a ticho spravia z vašej vychádzky nezabudnuteľný zážitok, navyše s upokojujúcim, očisťujúcim a liečivým účinkom. A nepotrebujete ani predpis od lekára, stačí sa vybrať do prírody. Prínosov takejto túry zbadáte zaručene hneď niekoľko: okrem utriedenia myšlienok vám neznáme miesta môžu byť tiež inšpiráciou pre nové nápady či už do práce, alebo do každodenného života. Okrem prechádzky môžete zvoliť aj ľahký beh, prípadne si za zvukov lesa zameditovať. Pripravte sa však na prílev zdravotných i mentálnych benefitov – nielenže si prečistíte pľúca, rozpumpujete srdce, spálite kalórie, no zníži sa aj vaše nervové vyčerpanie, vytratia sa pocity úzkosti, vyplavia sa endorfíny, budete sústredenejší a kreatívnejší. Vaša myseľ si jednoducho konečne poriadne oddýchne.

Japonci majú vo svojom jazyku pre takúto relaxáciu v prírode dokonca samostatný výraz – shinrin-yoku (šinrin-joku) je takzvaný „lesný kúpeľ“, nie však doslovne. Ide o aktívne trávenie času v prírodnom prostredí, v obklopení stromov. Takéto pravidelné krátkodobé „zelené návštevy“ preukázateľne prispievajú k celkovej pohode organizmu, a tým zvyšujú aj priemernú dĺžku nášho života.

Oddýchnite si od rušného mesta, zbaľte si pár kúskov pohodlného oblečenia a posilnite svoju kondíciu a imunitný systém hoci len víkendom v Tatrách. Sami na sebe uvidíte nevšedný účinok takéhoto zdanlivo obyčajného výletu.

Zdroj: Mária Pavligovská

Fotografie: Martin Maličký