Vrcholové zážitky

Tatry sú liek, tvrdia odborníci

V nádhernom horskom regióne Vysoké Tatry, obklopenom majestátnymi vrcholmi a pokojom prírody, nespočíva len pôsobivá krajina. Tieto hory, známe nielen svojou krásou, ale aj unikátnou schopnosťou liečiť, predstavujú výnimočnú oázu pre zdravie tela i duše. Odborníci v oblasti zdravotnej starostlivosti sa od nepamäti zhodújú, že Tatry nie sú len destináciou pre turistiku a oddych, ale sú aj prirodzeným liekom, ktorý ponúka komplexné pozitívne účinky na ľudské zdravie.

Klimatoterapia má vo Vysokých Tatrách svoje miesto už od počiatku vzniku prvej kúpeľnej osady Starý Smokovec. Stimulom pre jej vznik boli miestne liečivé pramene kyselky pod Slavkovským štítom. V roku 1793 tu veľavážený gróf Štefan Csáky z Iliašoviec postavil prvú zrubovú chatu, v ktorej návštevníci relaxovali v tichom prírodnom prostredí, chodievali na nenáročné prechádzky, túry do hôr i na poľovačky. Neskorší nájomca Ján Rainer, po ktorom je pomenovaná aj útulňa vo Veľkej Studenej doline, tu zaviedol i studenú vodoliečbu podľa metódy známeho nemeckého liečiteľa Vincenza Priessnitza (1799-1851).

Neskôr do Starého Smokovca zavítal doktor Mikuláš Szontágh st. (1843-1899), ktorý výrazne prispel k ďalšiemu rozvoju liečby pod Vysokými Tatrami. V roku 1875 si od obce Veľký Slávkov prenajal pozemky, na ktorých vybudoval prvé klimatické sanatórium vo Vysokých Tatrach. Tie dali základ novej kúpeľnej osade Nový Smokovec, kde liečba, najmä pri tuberkulóze a iných respiračných ochoreniach, priamo využívala vysokohorské prostredie a klímu i počas zimných pobytov. Obľúbenou bola kúpeľná promenáda, po ktorej sa mohli pacienti prechádzať a naplno využívať účinky Tatier. Szontágh bol významnou postavou v medicínskom, prírodovednom a turistickom kontexte Vysokých Tatier a jeho dedičstvo pretrváva v liečebných tradíciách dodnes.

Zdroj: Martin Maličký

Postupne začali vznikať i ďalšie kúpeľné osady. V Tatranskej Polianke, Vyšných Hágoch, Tatranských Zruboch, Dolnom Smokovci či na Štrbskom Plese. Od prvých borovicových kúpeľov, masáží či inhalácií sa liečba respiračných ochorení stále zlepšovala. Najlepší lekári a odborníci prinášali do Vysokých Tatier svetové trendy, zachovávali tradíciu, učili nové generácie a rozvíjali komunitný život. Dnes sú Vysoké Tatry stále lukratívnou lokalitou, v ktorej má klimatoterapia čestné miesto a vďaka čistému vzduchu, klíme, inverziám a nadmorskej výške sú vyhľadávané návštevníkmi z celého sveta. To potvrdzujú aj slová MUDr. Pavla Porubského z kúpeľov v Novom Smokovci: ,,Samotný pohyb vo vyššej nadmorskej výške zvyšuje prehĺbenie dýchania a prekrvenia dychových orgánov a preto dochádza k ich rýchlejšej regenerácii.“

Klimatoterapia je terapia, ktorá spája pohyb a čistý horský vzduch. Využíva sa predovšetkým v nadmorských výškach od 600 m n.m., kde je vzudch čistejší s nízkym obsahom alergénov. MUDr. Miroslav Kolenič z kúpeľov Tatranské Zruby hovorí: ,,Klimatoterapia pôsobí prechádzkami a do určitej miery zaťažovaním organizmu, hlavne keď sa ide do vyšších polôh. Dochádka k pomnoženiu hemoglobínu, zahusteniu krvy a tým pádom nastáva lepší prenos kyslíka v organizme. Toto je však možné dosiahnuť až po určitej adaptácii v horskom prostredí.“ Doktor Bohuslav Kendera z Novej Polianky len dodáva: ,,Prechádzky, túry, psychický oddych – to všetko dodáva našim pacientom energiu, regeneruje ich sily a zlepšuje tak kvalitu ich života.“ Nemusí ísť pritom o náročné a vyčerpávajúce výstupy na tie najvyššie stíty. Liečivou je i krátka prechádzka okolo Štrbského plesa alebo výšľap na Hrebienok. ,,Pohybová liečba patrí k základným liečebným procedúram v tatranských ústavoch. Na čistom a čerstvom vzduchu s malým množstvom alergénov v bezprašnom prostredí sa potenciuje imunitný systém a znižuje zápalovú reakciu. K tomuto efektu napomáha telu vlastný hormón kortizol, ktorý znižuje možnosť podávania niektorých liekov pri zápalových reakciách dýchacích ciest.“, dodáva MUDr. Pavol Porubský, uznávaný lekár najstarších tatranských kúpeľov.

Zdroj: Martin Maličký

Bez výnimočnej horskej klímy by však klimatoterapia nebola možná. Tú tvoria najmä zelené voňavé lesy a nádherná príroda vôkol. ,,Jedným z liečivých prvkov klimatoterapie je les. Stromy na svoju ochranu proti škodlivým mikroorganizmom produkujú fytoncídy a preto je v lesoch až 200 krát menej baktérií oproti mestám. Najmä ihličnaté stromy do ovzdušia vylučujú látky terpénovej povahy, ktorých inhalácia blahodárne vplýva na dýchacie cesty.“, vysvetľuje doktor Kendera a na záver dodáva: ,,Prekrásna tatranská príroda, mimoriadne tiché a čisté prostredie, priaznivá horská klíma v kombinácii s množstvom procedúr ja naozajstným balzamom pre telo i pre dušu.“

Horská klíma, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť klimatoterapie v regióne Vysoké Tatry, je ideálnou pri liečení respiračných chorôb, alergií či ekzémov. Okrem čistého bezprašného vzduchu je dôležitou súčasťou aj les. Práve v lesoch je oveľa menej baktérií než v mestách. V spojení s nadmorskou výškou ide o ideálnu kombináciu, ktorá nepochybne dokazuje, že Tatry sú liekom.

Vysoké Tatry sú miestom, kde sa príroda stretáva s liečebnými možnosťami, kde každý nádych znamená osvieženie a každý krok je krokom k zdraviu. Potvrdzujú to lekári, vedci, odborníci, pacienti i spokojní návštevníci.