Tlak vzduchu v regióne Vysoké Tatry závisí od nadmorskej výšky. Okrem toho vplýva aj na prúdenie či teplotu vzduchu. Preto sa tu radi vracajú trénovať športovci z celého sveta. Beh či prechádzka okolo Štrbského plesa sa totižto rovná činnosti podobnej ako vo výške 3000 m n.m. Voňavými silicami presýtená príroda vôkol a moderná infraštruktúra je už len bonus. Tlak pritom pôsobí aj na klesajúcu tenziu kyslíka s čím súvisí naplnenie ovzdušia ozónom. So zníženým atmosférickým tlakom prichádza aj zníženie krvného tlaku v ľudskom organizme. Pobyt vo Vysokých Tatrách, nad pásmom inverzie, pomáha však najmä astmatikom. Panensky čisté ovzdušie tiež podporuje imunitu, liečbu respiračných chorôb i infekcií dýchacích ciest. Zimné inverzie obsahujú, okrem rôznych oxidov, aj prachové častice, ktoré môžu v niektorých prípadoch prenikať až do krvi. Čistý vzduch, tichá príroda a relax sú preto v slnkom zaliatych Tatrách viac než prínosné pre zdravie človeka.
Už koncom 19. storočia sa zistilo, že počas tatranských inverzií je vo vyšších polohách viac slnečných dní. Tento meteorologický jav zapríčiňuje, že nečistoty vo vzduchu ostávajú v hmle nad mestami a ovzdušie na turistických chodníkoch je dokonalo čisté. Inverziu sledoval už známy doktor Mikuláš Szontágh, zakladateľ Nového Smokovca. Jav, kedy teplota vzduchu s výškou neklesá, ale stúpa, vytvára okrem priaznivých účinkov pre zdravie aj nádherné fotografické scenérie. Ide o moment, kedy sa z vyššieho slnečného stanovištia naskytne nádherný pohľad do doliny, ktorá je zaliata hmlou a oblakmi. Pôsobí to ako nekonečné more. Tento zážitok možno zažiť počas niektorých dní aj pri ceste električkou z podhoria priamo pod tatranské vrcholy. V Regióne Vysoké Tatry sú inverzie v zime pomerne bežné a súvisia s ochladzovaním vzduchu i snehovou prikrývkou. Zatiaľ čo sa v nížinách udržiavajú znečisťujúce látky, ktoré ohrozujú dýchacie cesty i alergie, nad hmlou obvykle prevláda teplé a slnečné počasie. To má samozrejme priaznivé účinky na ľudský organizmus i myseľ. Stačí pritom len nakuknúť nad oblaky a užívať si nádherné slnečné dni pod majestátnymi Vysokými Tatrami.
Tatranská klíma v spojení s aktívnym pohybom pôsobí ako komplexná terapia. Klimatická liečba pritom úzko súvisí s nadmorskou výškou. Zložky čistého horského vzduchu s podporou lesa a slnečných lúčov sú naozajstným liekom pre telo i dušu. Vysokohorská klíma priaznivo začína pôsobiť na ľudský organizmus už v nadmorskej výške nad 600 m n.m. Telo sa zmenám prispôsobuje okamžite, no odporúčané sú dlhšie pobyty. Vo Vysokých Tatrách má klimatoterapia dlhú tradíciu. Zaoberal sa ňou už doktor Mikuláš Szontagh, zakladateľ Nového Smokovca. Okrem priaznivých účinkov čistého vzduchu v spojení s pohybom zistil, že počas zimných teplotných inverzií je vo vyšších polohách viac slnečných dní. To blahodarne pôsobí na zníženie kyslíka a tatranské ovzdušie sa presycuje ozónom. Aktívna klimatoterapia teda využíva vietor, tieň i slnko v kombinácií s turistikou, prechádzkami či inými aktivitami priamo v prírode. Pobyty v tatranskom regióne podporujú imunitu a pomáhajú pri rôznych alergiách či respiračných ochoreniach. Priaznivo pôsobia aj pri rehabilitáciách pacientov s post-covidovým syndrómom. Mimoriadne čistý vzduch a všadeprítomná príroda jednoducho naplno podporia celý ľudský systém.
Čistý tatranský vzduch priamo podporuje les, ktorý je základným prvkom klimatoterapie. Preto je vo Vysokých Tatrách až 200 – krát menej baktérií ako v mestách. Bezprašné prostredie, ktoré je plné voňavých silíc, napĺňa organizmus energiou a zdravou silou. Stromy čistotu tatranského vzduchu výrazne ovplyvňujú. Látky terpénovej povahy, ktoré produkujú výhradne ihličnaté stromy, inhaláciou všeobecne podporujú dýchacie cesty. Vzduch takmer bez alergénov a baktérií podporuje aj fakt, že sa Vysoké Tatry nachádzajú nad vrstvou dymovej a prachovej zóny. Čistota vzduchu je teda priamo spojená aj s nadmorskou výškou (nad 600 m n.m.). Pohybom tu prichádza k zlepšeniu imunitného systému a zníženiu zápalových reakcií dýchacích ciest. I aktuálne merania kvality ovzdušia sú v podtatranskom regióne (Stará Lesná – 731 m n.m.) počas dňa vždy v zelených číslach (priemerne 9,5 mikrogramov na meter kubický – µg/m³). Tieto hodnoty na turistických chodníkoch pritom úplne klesajú. V mestách sa znečistenie ovzdušia meria od 20 µg/m³ do 50 µg/m³. Niektoré lokality Slovenska dosahujú však až kritické čísla okolo 75 µg/m³. Tie sú alarmujúce hlavne pre astmatikov a deti. Niekoľkodňový pobyt v krásnom horskom prostredí s čistým vzduchom vie však tieto nepriaznivé vplyvy znečisteného ovzdušia potlačiť a prečistiť celý organizmus. Vysoké Tatry sú jednoducho ozajstným liekom
Správna nadmorská výška je pre klimatoterapiu veľmi dôležitá. Pohyb vo vysokohorskom prostredí na čistom vzduchu dokáže podporiť prekrvenie organizmu i dýchanie. Vysoké Tatry sú pre regeneráciu orgánov to pravé a pre telo veľmi žiaduce. Pobyt v spojení s aktívnym pohybom v nadmorskej výške nad 600 m n.m. je v spojení s tatranskou prírodou blahodarným liekom. Les totižto priamo podporuje čistotu vzduchu. Samotný pobyt v odporúčanej nadmorskej výške zvyšuje množstvo hemoglobínu v tele, ktoré sa jej prispôsobuje takmer okamžite. Je dokázané, že po týždni vo vysokohorskom prostredí sa hodnoty hemoglobínu zvýšia až o jedno percento. To sa prejavuje napríklad zlepšením telesnej výkonnosti a lepšou regeneráciou organizmu. Mierna záťaž spôsobená aktívnym pohybom v kopcoch, po určitom čase, priamo podporuje i lepší prenos kyslíka. Nadmorská výška tiež ovplyvňuje atmosférický tlak a ten vplýva aj na samotnú teplotu či prúdenie vzduchu. Vhodné podmienky pre uplatnenie klimatoterapie sú pritom v regióne Vysokých Tatier neobmedzené. Od prechádzok kúpeľnými chodníkmi, cez stredne náročné trasy, až po vysokohorskú turistiku.
Vysoké Tatry sa vyznačujú vysokými hodnotami slnečného svitu, ktorý ponúka ročne priemerne až 1817 hodín. Liečivé lúče Slnka so silnou intenzitou ultrafialového žiarenia konkurujú mestskej klíme až 15-násobne. Tatranské lúče sú jednoducho uzdravujúce. Vysokohorské slnko je jednou so zložiek klimatoterapie. Počas inverzii je vo vyšších polohách teplejšie s podstatne viac slnečných dní, čím sa zaoberal aj zakladateľ Nového Smokovca doktor Szontagh. História liečby na čistom tatranskom vzduchu v spojení s hrejivými slnečnými lúčmi sa počas minulých rokov praktizovala aj vo všetkých sanatóriách a kúpeľných domoch vo Vysokých Tatrách. Dnes sú už lekárske postupy trochu iné, no účinky tatranského vzduchu a slnečných lúčov sú odporúčané stále. Prírodné horské slnko má pre ľudské telo totižto antibakteriálne účinky, pozitívne vplýva na tvorbu krvných buniek a zlepšuje aj samotnú svalovú výkonnosť. Dávkované v správnom množstve má priaznivé účinky aj na pokožku. Zlepšuje hojenie rán, vysušuje mastnú pleť a dokáže pozitívne ovplyvniť aj rôzne alergické reakcie. Vitamín D v slnečných lúčoch dokáže pritom i rozjasniť deň, zbaviť depresií a naplniť organizmus dobrou náladou. Kde inde za Slnkom, ak nie do regiónu Vysokých Tatier, do prírody a hôr. Tam, kde sú hodnoty slnečného svitu naozaj vysoké.
Vyberte sa za horským tatranským slnkom a nechajte svoje telo i myseľ zregenerovať krásnymi výhľadmi. Nechajte sa očariť jednoduchým nádychom. Dokonalo čistý vzduch s aktívnym pohybom rozmazná každú bunku vášho organizmu.
Užite si dokonalé spojenie vysokohorskej klímy doplnenej o wellness procedúry. Rozmanité vône sáun a masáži, ktorých základ tvorí tatranský les a byliny navodia ten správny relax. Nechajte teplé bazény či horúce vírivky rozmaznávať vaše telo i myseľ.
Objavte nové i tradičné gastronomické zážitky priamo pod Vysokými Tatrami v regióne, kde sa liečivá sila prírody pôsobí na každom kroku. Neváhajte a ochutnajte región Vysokých Tatier a jeho kulinárske špeciality, sladké pokušenia a nápoje vysokej kvality.