Zaniknutá stredoveká osada Šoldov z 13. – 14. storočia leží uložená v krásnej krajine s výhľadom na Vysoké Tatry. Nenáročný prístup po asfaltovej ceste začína za dedinou Štrba a okolité lúky len dotvárajú nezabudnuteľnú atmosféru plnú zážitkov. Podľa prvej písomnej zmienky podobné výhľady vstrebávali osadníci, štrbskí obri, už okolo roku 1667. O niekoľko rokov neskôr tadiaľto utekal aj samotný Jánošík. Jeho stupaj na stĺpe nájdeme len neďaleko. Pôsobenie legendárneho zbojníckeho kapitána pod Tatrami dosvedčujú aj výpovede obyvateľov Štrby a u niektorých štrbských gazdov sa dokonca našli veci, ktoré si Jánošík u nich ukryl z prepadu nemeckého oficiera.
Pri spoznávaní tatranských krás nesmie chýbať návšteva Štrbského Plesa a jeho okolia. Samotná prechádzka okolo plesa je neskutočný zážitok. Aktívny pohyb na čerstvom vzduchu v tejto nadmorskej výške pritom povzbudzuje celé ľudské telo. Myseľ zas obohacuje priľahlá Vila Marína, v ktorej žila a tvorila slovenská poetka Maša Haľamová či Pamätník SNP na visutom ostrovčeku plesa. Spomienky na najväčšiu slávu obnovujú skokanské mostíky a príjemnou je aj prechádzka okolo Jazierok lásky, ktoré sa nachádzajú len niekoľko minút od stanice.
Najdostupnejšie a najnavštevovanejšie pleso Vysokých Tatier ponúka prechádzku okolo svojich brehov plnú prírody a nádherných výhľadov. S rozlohou 19,8 ha a hĺbkou 20 metrov je druhým najväčším plesom na slovenskej strane Tatier. Chodník okolo plesa je spevnený štrkom a vo večerných hodinách aj riadne osvetlený. Počas celého roka chodník sprevádzajú informačné tabule, lavičky i neďaleké reštaurácie. Okruh je dlhý 2,3 km s minimálnym stúpaním. Pri výlete si je možné obzrieť aj Vilu Marína s pamätníkom, kde kedysi žila známa poetka Máša Haľamová či Pamätník SNP.
Umelo vytvorené pleso z roku 1905 obnovil Karol Móry, zakladateľ osady Nové Štrbské Pleso. Do malého morénového plesa, ktoré bolo pozostatkom ústupu ľadovca nasmeroval potok Mlynickej doliny, ktorý dodnes tvorí hlavný prítok plesa. Vtedy sa tu chovali pstruhy a na hladine sa dalo člnkovať. Dnes je možné pleso obdivovať z chodníka jedného brehu alebo hlavnej prístupovej cesty.
Tematický zameraný chodník na históriou Štrbského Plesa, faunu, flóru, osobnosti, športové podujatia či kúpeľnú históriu vedie od vlakovej stanice smer lyžiarske stredisko. Trasa má spolu 40 zastavení a jej dĺžka je 6 km pomedzi komplexy hotelov, Jazierka lásky či Nového Štrbského plesa.
Pomník bol na vystúpenom brehu Štrbského plesa umiestnený 29.augusta 1953. Pripomína hrdinstvo účastníkov SNP, ktorí pôsobili vo Vysokých Tatrách. Vraví sa, že pod pamätníkom je pochovaný kapitán Ján Rašo a kapitán Štefan Morávka, známi partizáni. V okolí je dostatok lavičiek a príjemná atmosféra okolitého plesa a stromov.
Veľký športový areál vyrástol v ústi Mlynickej doliny v roku 1970 v rámci Majstrovstiev sveta, ktoré sa v tom roku na Štrbskom Plese konali. Súčasťou boli aj dva skokanské mostíky, jeden s výškou 90 metrov a druhý s výškou 70 metrov, ktoré zdobia okolie dodnes. Na námestí je možné občerstviť sa a neďaleko sa nachádzajú aj verejné toalety.
Pôvodne Štrbské rybníky používal zakladateľ osady Jozef Szentiványi na odchov pstruhov. V súčasnosti ide o populárne miesto na prechádzku či oddych nielen pre zaľúbené páry. Jazierka sa pritom nachádzajú len niekoľko minút od stanice a ich okolie zdobia lavičky i upravený chodník. Na dne väčšieho z jazierok sa nachádza slovenský dvojkríž, ktorý tam bol umiestnený v roku 1940, stačí sa len zapozerať.
Zelená lúka blízko chodníka k Námestiu MS zdraví z praveku. Skupenstvo balvanov, ktoré pripomínajú praveké pohrebisko je skvelou zastávkou. Miesto bolo obnovené v roku 2021 a vyžaruje zaujímavým historickým duchom. Okrem informačnej tabule je možné si tu oddýchnuť aj na lavičke.
Najmladšia z vysokohorských chát leží na južnom svahu Predného Soliska. Otvorená celoročne a dostupná lanovkou zásobuje turistov skvelým občerstvením i oddychom na priestrannej terase s výhľadom do doliny. Perfektná atmosféra so zážitkom v sedačkovej lanovke určite stojí za vyskúšanie.
Jedna z ľahších vysokohorských túr vedie určite k Vodopádu Skok. Povesť hovorí, že mohutný vodopád uprostred Mlynickej doliny vznikol zo sĺz dievčaťa vyplakaných nad stratou milého. Vodopád tvorí rieka Mlynica a turistický chodník k nemu vedie celoročne. Pohodovým krokom so stúpaním je na dosah približne do 1,5 hodiny po žltej značke.
Po asfaltovej ceste aj bezbariérovo dostupná vysokohorská chata na brehu nádherného Popradského plesa s miernym stúpaním odvďačí každého návštevníka. Okrem turistických výhľadov z dolnej časti Mengusovskej doliny je chata pripravená na návštevu celoročne s ubytovaním aj reštauráciou. Priamo od chaty je možné počas leta navštíviť aj Symbolický cintorín, ku ktorému vedie lesný turistický chodník.
Rovnako ako Majláthova chata, aj horský hotel je možné navštíviť prístupom po asfaltovej ceste. Výstup od zastávky Popradské Pleso trvá približne jednu hodinu po modrej značke. Prevýšenie je 250 metrov. Chata ponúka bohatý výber pokrmov, nápojov a možné je samozrejme aj ubytovanie. To všetko celoročne na brehoch Popradského plesa.
Osada z 13. – 14. storočia leží na rozľahlom priestranstve pod Vysokými Tatrami hneď za obcou Štrba. V nadmorskej výške 960 m n.m. tu podľa archeologických nálezov kedysi žili štrbskí obri. Svedčia o tom kostrové nálezy ľudí vysokých približne dva metre. Prístup po rovinatej asfaltovej nefrekventovanej ceste je možný pešo alebo autom. Pri vykopávkach sa nachádza informačná tabuľa a altánok s posedením.
Neďaleko zaniknutej stredovekej osady za Štrbou je možné obdivovať odtlačok ruky a nohy, ktoré tu zanechal slovenský zbojník Jánošík. Odtlačky sú pritom vytesané priamo na míľniku kráľovskej cesty zo 14. storočia. Prístup je možný po asfaltovej ceste, bez oddychového miesta. Vhodné ako malá zastávka v rámci prechádzky..
Pamiatkovo chránená pôvodná drevenica sa v Štrbe zachovala z roku 1875. Je skvelou ukážkou vtedajšieho spôsobu života. Pôvodný nábytok, oblečenie i náradie prenesie návštevníkov do dôb minulých. Otvorené denne na základe objednávky ( +421 918 589 977). Vstupné dobrovoľné.
Vyberte sa za horským tatranským slnkom a nechajte svoje telo i myseľ zregenerovať krásnymi výhľadmi. Nechajte sa očariť jednoduchým nádychom. Dokonalo čistý vzduch s aktívnym pohybom rozmazná každú bunku vášho organizmu.
Užite si dokonalé spojenie vysokohorskej klímy doplnenej o wellness procedúry. Rozmanité vône sáun a masáži, ktorých základ tvorí tatranský les a byliny navodia ten správny relax. Nechajte teplé bazény či horúce vírivky rozmaznávať vaše telo i myseľ.
Objavte nové i tradičné gastronomické zážitky priamo pod Vysokými Tatrami v regióne, kde sa liečivá sila prírody pôsobí na každom kroku. Neváhajte a ochutnajte región Vysokých Tatier a jeho kulinárske špeciality, sladké pokušenia a nápoje vysokej kvality.