Obľúbený chodník je ten, ktorý vedie naprieč krížovou cestou priamo zo Starého Smokovca. Tradičné zastavenia sa tu, pod Slavkovským štítom, menia na originálne výtvarné výpovede profesionálnych slovenských a poľských umelcov. Drevené veľdiela citlivo zasadené do tatranskej prírody tvoria komplex štrnástich zastávok. Dýchajú pokorou a jemným vetrom, ktorý lemuje ich hrany. Prechádzkou to však nekončí, v závere mierneho výstupu čaká na všetkých milovníkov prírody nádherný výhľad do doliny i na okolitý štíty z Peknej vyhliadky. Altánok s lavičkami ponúkne vytúžený oddych a relax. Zveľadenú pokojnú myseľ a pohybom naplnené telo potom stačí už len potešiť kyselkou priamo z prameňa pri návrate. Blahodarnou tekutinou spod žuly, ktorú obľubovala už Mária Terézia.
Najstaršia tatranská kúpeľná osada, Starý Smokovec, ponúka i pohodlnú cestu pozemnou lanovkou na Hrebienok, kde je možné po bezbariérovom chodníku navštíviť neďalekú Bilíkovu chatu, Raierovu útulňu či Vodopády Studeného potoka.
Tipy pre seniorov:
Príjemná prechádzka lesným chodníkom: Starý Smokovec-Pekná vyhliadka približne 20 minút, s okruhom späť do Starého Smokovca približne 40 minút pohodovým krokom. Na Peknej vyhliadke je altánok, stoly s lavicami a výhľad s posedením.
Verejne dostupný prameň priamo v Starom Smokovci. Možné nabrať si liečivú kyselku do vlastnej nádoby a mať ju tak celý deň po ruke. Prameň chráni altánok a v okolí sa nachádzajú aj malé upravené jazierka s lavičkami na posedenie priamo v lone tatranskej prírody.
Obľúbená a rýchlo lanovkou dostupná lokalita láka turistov z celého sveta. Cez bezbariérový chodník je Bilikova chata, Rainerova útulňa či Vodopády studeného potoka priamo na dosah. Prechádzky s minimálnym stúpaním a čajom na vysokohorskej chate s výhľadmi na okolité štíty sú naozaj perfektným zážitkom pre všetky vekové kategórie.
Priamo v centre Starého Smokovca, pred Tatranskou informačnou kanceláriou, zaujme nádherný strom v tvare dáždnika. Ide o všeobecne rozšírený strom, no vo Vysokých Tatrách ho nájdeme málo. Buk lesný-previsnutý, približne 75 ročný, sa v roku 2021 stal i stromom roka a stromom zaľúbencov – Keď sa pod týmto stromom pobozkáte, Vaša láska bude pevná ako tá tatranská žula.
Jedna z najnovších tatranských galérií predstavuje unikáty slovenskej prírodnej dominanty. Formou interaktívnej a zážitkovej prehliadky si je možné užiť výhľady ako z Lomnického štítu, navštíviť kino alebo sa porozprávať s hrdinami Tatier. Individuálna prehliadka pre dôchodcov (nad 60 rokov) alebo ZŤP je dostupná za 5 eur/osoba, pri väčšej skupine (viac ako 20 osôb) je cena skvelých 4 eur/osoba.
Nádhernú predajnú galériu prezentujúcu tvorbu miestnych umelcov nájdeme v historickej Vile Flóra (zospodu) v centre Starého Smokovca. Vystavené exponáty od šperkov cez maľby, keramiku, suveníry, šatky, knihy až po opasky či bytové doplnky sú inšpirované tatranskou krajinou, horami, faunou a flórou. Všetko vyrábané ručne. Šperky dokonca starými zlatníckymi technikami, ktoré je možné zachytiť v malej dielni, ktorá je súčasťou galérie. Tvorí sa tu zo zlata, striebra, medi i mosadze v kombinácií s technikou pravého smaltu či osádzania kameňov. Vstup do galérie je aktuálne na báze dobrovoľného príspevku s podtextom kúpy originálneho tatranského doplnku. Vhodné navštíviť v menších skupinách alebo individuálne.
Krátkou zastávkou v Starom Smokovci môže byť aj nahliadnutie do meteorologickej stanice neďaleko Mestského úradu. Nenápadná búdka postavená v roku 1905 v prevládajúcom secesnom štýle dodnes ponúka aktuálne informácie o počasí.
Výstavná sieň vo Vile Flóra, ktorá je niektorými historikmi považovaná za najstaršiu budovu Vysokých Tatier ponúka počas roka všakovaké umelecké výstavy so zameraním na kresbu, fotografiu či maľbu. Stálou expozíciou je športová sieň slávy Mesta Vysoké Tatry. Vstup je pre dôchodcov a skupiny nad 8 osôb je rovnaký za 0,50 eur/osoba. Držitelia preukazu ZŤP si priestory galérie môžu vychutnávať zadarmo.
Celoročná expozícia múzea so sídlom v krásnej Vile Alica zachytáva život, atmosféru a premeny Tatier cez objektív fotoaparátu alebo kamery ľudí, ktorí pôsobili v danej oblasti od roku 1870. Múzeum ponúka aj pohľad na vývoj fotografickej techniky od konca 19. storočia. Samostatná časť je venovaná dielam osobností tatranskej kinematografie a fotografie. Počas roka je múzeum obohatené ešte i o vždy inú a zaujímavú výstavu, premietanie filmov či rôzne prednášky a stretnutia. Zľavnené vstupné vo výške 1,50 eur/osoba je určené pre dôchodcov a držiteľov ZŤP. Pre väčšie skupiny je možná skupinová zľava, vyžaduje sa však objednanie vopred.
Dominantná neogotická stavba architekta Gedeona Majunkeho bola postavená v roku 1888 vo vysokohorskom alpskom štýle. Kostol je považovaný za jednu z najkrajších kultúrnych pamiatok vo Vysokých Tatrách. Postaviť ho dal spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažnej Klotildy. Duchovnú atmosféru dotvárajú farebné vitráže z roku 1977, ktoré vyhotovil známy maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou. Píšťalový organ je z roku 1981. Možné navštíviť interiér kostola je denne počas letnej turistickej sezóny (júl-august) a od júna do septembra počas víkendov. Aktuálne sa v kostole neslúžia sväté omše, iba svadby na objednávku.
Nenápadný altánok stojaci vedľa dreveného kostola v Starom Smokovci priamo pod Slavkovským štítom zaujme vatikánskymi vlajkami. Ide totižto o drevený altánok, v ktorom sedel a modlil sa na brehu Velického plesa pri Sliezskom dome Ján Pavol II. pri svojej návšteve Vysokých Tatier v roku 1995. Po udalosti bol altánok prenesený do Smokovca.
Prvá murovaná kaplnka vo Vysokých Tatrách vďačí svojmu vzniku Spišskej Kapitule. Na začiatku, v roku 1836, bola zasvätená sv. Petrovi a Pavlovi no dnes Lurdskej Panne Márii. Kaplnka je otvorená denne. Pre veriacich je vhodným miestom na tiché modlitby a pre milovníkov histórie zas architektonickým skvostom.
19.novembra 2004 prefrčala Vysokými Tatrami ničivá víchrica, ktorá si okrem množstva stromov vyžiadala aj jednu ľudskú obeť. Strom v strede pamätníka pripomína túto udalosť, je celý ale zároveň zlámaný. Krásne prostredie priamo v centre Nového Smokovca disponuje množstvom lavičiek i zeleňou.
Evanjelický kostol z roku 1887 zaujme z auta, električky či chodníka každého, kto prechádza Novým Smokovcom. Hlavným iniciátorom stavby bol zakladateľ tejto kúpeľnej osady Dr. Mikuláš Szontagh a staviteľom bol opäť tatranský architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Pod kostolom sa z ľavej strany nachádza vchod do krypty rodiny. Pochované tu sú zosnulé manželky doktora, dve maloleté deti aj samotný Mikuláš Szontagh. Kryptu a kostol s prednáškou je možné navštíviť po dohovore s farárom Pavlom Kušnírom. Vhodné aj pre väčšie skupiny.
Vyberte sa za horským tatranským slnkom a nechajte svoje telo i myseľ zregenerovať krásnymi výhľadmi. Nechajte sa očariť jednoduchým nádychom. Dokonalo čistý vzduch s aktívnym pohybom rozmazná každú bunku vášho organizmu.
Užite si dokonalé spojenie vysokohorskej klímy doplnenej o wellness procedúry. Rozmanité vône sáun a masáži, ktorých základ tvorí tatranský les a byliny navodia ten správny relax. Nechajte teplé bazény či horúce vírivky rozmaznávať vaše telo i myseľ.
Objavte nové i tradičné gastronomické zážitky priamo pod Vysokými Tatrami v regióne, kde sa liečivá sila prírody pôsobí na každom kroku. Neváhajte a ochutnajte región Vysokých Tatier a jeho kulinárske špeciality, sladké pokušenia a nápoje vysokej kvality.