Vrcholové zážitky

Tatranská zimná uzávera

Kam v Tatrách počas zimnej uzávery?

Hoci do roku 1882 boli Vysoké Tatry len letoviskom, v súčasnosti sú medzinárodne obľúbenou, celoročne vyhľadávanou destináciou. V zimnom období však platia isté pravidlá, ktoré musíme v záujme vlastnej bezpečnosti a ochrany prírody dodržiavať. Aké obmedzenia vás čakajú počas zimných túr?

Vysoké Tatry sú súčasťou Tatranského národného parku (TANAP-u) – najstaršieho z deviatich slovenských národných parkov. Park sa rozprestiera na území Západných a Východných (Vysokých a Belianskych) Tatier. Vznikol v roku 1949, aby sa krehká príroda zachovala vo svojej jedinečnosti aj pre budúce generácie a bohatstvo týchto horstiev bolo celoročne zákonom chránené. Jedným z účinných nástrojov ochrany je od roku 1980 sezónna uzávera turistických chodníkov. Tá platí vo vysokohorskom prostredí každoročne od 1. novembra do 14. júna (vrátane).

Tatry nie sú zatvorené

Krajinu prikrýva biela perina, ortuť teplomera klesá pod bod mrazu. Pre tatranskú prírodu nastáva obdobie nerušenej regenerácie a príprav na obdobie sťažených životných podmienok. Niektoré živočíšne druhy sa ukladajú na zimný spánok, iné bojujú s nedostatkom potravy.

Kamzíky – typickí predstavitelia tatranskej fauny, sú počas zimy aktívne. Kamzice po polročnej gravidite privádzajú na svet mláďatá, ktoré sa opatrne zoznamujú s horským prostredím a zakrátko odvážne šantia v čriedach na skalách a snehových poliach. Svište sa zahrabali do nôr a hibernujú (uložili sa na zimný spánok, na ktorý sa pripravovali celé leto – ustielali si a vytvárali tukové zásoby). Nezabúdajme, že aj príroda potrebuje svoj pokoj, čas na oddych, rovnako, ako ho potrebujeme aj my.

Ak sa však vyberiete do Vysokých Tatier, k dispozícii máte aj v tomto období kilometre značených chodníkov, ktoré vás prevedú čarovnou zimnou krajinou.

Podľa Návštevného poriadku sa počas zimy turistom vo Vysokých Tatrách zakazujú prechody cez vysokohorské sedlá (výnimkou je Sedlo pod Ostrvou – prechod medzi Popradským a Batizovským plesom) a odložiť musíte aj plánované výstupy na tatranské štíty (okrem Predného Soliska, ktoré je dostupné celoročne). Zatvorená je taktiež najvyššie položená Chata pod Rysmi, postavená v nadmorskej výške 2 250 m. Ostatných 14 tatranských vysokohorských chát (horských hotelov) je v prevádzke, pripravených poskytnúť vám občerstvenie na túre či ubytovanie.

Ak túžite po nenáročnej vychádzke, ideálnou možnosťou sú práve náučné chodníky v podhorí, vďaka ktorým si z pobytu okrem zdravotných benefitov a nezabudnuteľných pohľadov odnesiete aj množstvo nových vedomostí.

Zimná turistika má svoje čaro, no pri jej plánovaní buďte obozretní. Zvážte si svoje schopnosti, sledujte predpoveď počasia a prípadné výstrahy, nezabúdajte na skoré stmievanie a vhodne sa vystrojte – v batohu by nemal chýbať teplý čaj a protišmykové návleky alebo turistické mačky. Aby ste si z Vysokých Tatier – najmenších svetových veľhôr – odniesli len krásne zážitky.

Najvyššie položenou chatou s celoročnou prevádzkou je Téryho chata v Malej Studenej doline. Všetky zásoby do nadmorskej výšky 2 015 m n. m. vynášajú na chrbtoch nosiči. Ďalej od chaty vedie reťazami zabezpečený chodník cez Priečne sedlo do Veľkej Studenej doliny (k Zbojníckej chate), ktorý môžu zdatnejší turisti absolvovať len počas leta.

Uzatvorené chodníky

Nájdete aj na tejto mapke a sú označené aj priamo v teréne:

  1. Bielovodská dolina od horárne v Bielovodskej doline  modrá

  2. Javorová dolina od rázcestia Pod Muráňom do Sedielka  zelená

  3. Zadné Meďodoly od horárne Pod Muráňom do Kopského sedla modrá

  4. Monková dolina – Široké sedlo – Kopské sedlo červená

  5. Kopské sedlo od Bieleho plesa červená

  6. Jahňací štít od Zeleného plesa žltá

  7. Veľká Svišťovka od Zeleného plesa  a od Huncovskej vyhliadkyčervená

  8. Malá Studená dolina od Téryho chaty cez Sedielko zelená a Priečne sedlo  žltá

  9. Veľká Studená dolina od Zbojníckej chaty do Priečneho sedla žltá a Prielomu modrá

  10. Slavkovský štít od Slavkovskej vyhliadky  modrá

  11. Velická dolina od Velického plesa cez Poľský hrebeň zelená a na Východnú Vysokú žltá

  12. Mengusovská dolina od rázcestia nad Žabím potokom cez Hincovo pleso modrá a cez Chatu pod Rysmi červená

  13. Mengusovská dolina – Symbolický cintorín v oboch smeroch žltá
  14. Mlynická dolina od vodopádu Skok do sedla Bystrá lávka žltá

  15. Furkotská dolina od rázcestia na Tatranskej magistrále žltá a od Škutnastej doliny po Chatu pod Soliskom modrá

  16. Kriváň od rázcestia pri Jamskom plese modrá a od horárne Tri Studničky zelená

  17. Kôprová dolina od Kmeťového vodopádumodrá zelená červená

  18. Tichá dolina od chatky Tábor žltáčervená