Vrcholové zážitky

Tatranská Lomnica

Mestský park v Tatranskej Lomnici je najkrajším a najstarším parkom vo Vysokých Tatrách a širokom okolí. Jeho história sa datuje až do roku 1892 a nachádzajú sa v ňom typické i menej typické tatranské rastlinné druhy. Pod dominantou Lomnického štítu tak nájdeme Smrek obyčajný, Smrekovec opadavý, Borovicu lesnú, Topoľ osikový i Jedľu bielu. Vysoké dreviny poskytujúce príjemný tieň a liečivú vôňu. Ďalšie nádherné tatranské rastliny je možné obdivovať počas sezóny v Botanickej záhrade. V prostredí s jazierkami, skalkami a kosodrevinou sa návštevník cíti ako na vysokohorskej túre, no pritom je len neďaleko od centra na nenáročnom poznávacom chodníku obklopený nádhernými kvetinami.

Ani výlet k skalným bralám však nie je nemožný. Stačí sadnúť do pohodlnej lanovky a vyviesť sa až priamo k Skalnatému plesu. Odtiaľ je už Lomnický štít priamo na dosah. Výhľady do dolín môže vystriedať teplý čaj na chate či čokoláda v reštaurácií. Dokonalé zimné inverzie či slnečné pláne teplého slnka rozžiaria úsmev i vnímavú dušu.

Tipy pre seniorov:

Múzeum TANAP-u

Jedno z najnavštevovanejších múzeí svojho druhu na Slovensku. Expozícia je rozdelená na tri časti – prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú. Zaujme informáciami o charaktere tatranskej prírody, ochrane a tatranských dejinách. Vstupné pre seniorov nad 60 rokov a držiteľov preukazu ZŤP je 1,50 eur/osoba. V spojení s prehliadkou Botanickej záhrady je vstupné 2,50 eur/osoba. Väčšie skupiny sa môžu objednávať pomocou formulára a objednať si je možné aj premietanie filmov.

Botanická záhrada

Expozícia tatranskej prírody, otvorená od mája do septembra, má kultúrno – výchovný charakter. Poznávanie tatranskej prírody a jej ochrana tu patrí k hlavným bodom. Návšteva záhrady prináša relax a možnosť pozorovať až 330 druhov tatranských rastlín a stromov. Niektoré si je možné zakúpiť aj do vlastnej záhradyk či kvetináča v podobe sadeníc alebo semien za veľmi prijateľné sumy. Vstupné pre seniorov nad 60 rokov a držiteľov preukazu ZŤP je 1,50 eur/osoba.

Mestský park

Zelený park len pár metrov od autobusovej a železničnej stanice priamo v centre Tatranskej Lomnice ponúka množstvo oddychu a pokojnej atmosféry. Okrem vysokých stromov v lete potešia aj rozkvitnuté kvety či malý potôčik pretekajúci parkom. Množstvo chodníkov a lavičiek je obohatených o krásne dreviny, ktoré sú pre Tatry typické viac či menej.

Galéria Hotela Lomnica

Prvá dáma Tatier, čiže najstarší hotel Vysokých Tatier, vo svojom secesnom vnútri ukrýva nádhernú galériu s ešte nádhernejšími umeleckými dielami. Galerijné diela maliarskych velikánov z obdobia Rakúsko-Uhorska, prvej Československej republiky ale aj povojnovej moderny najmä slovenských autorov zdobia steny celého hotela. Obhliadka galérie je dostupná denne na objednávku. Vstupné môže nahradiť káva v dokonalo zrekonštruovanej atmosférickej kaviarni Franz Jozef. Hotel ponúka aj lektorované prehliadky.

Chalúpka pani Čenkovej

Nenápadná chalúpka ukrytá v lese len neďaleko železničnej stanice v Tatranskej Lomnici je všeobecne jednoducho dostupná. V blízkosti niekdajšej pašeráckej cesty vznikla v roku 1881. Ide pritom o najstaršiu budovu Tatranskej Lomnice a je považovaná aj za bydlisko pani Čenkovej, ktorej život opisuje Fraňo Kráľ v diele Čenkovej deti.

Galéria ÚĽUV

Ústredie ľudovej umeleckej výroby v Tatranskej Lomnici blízko mestského parku svojou činnosťou približuje aktivity vedúce k zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel. Stály výstavný priestor prezentuje autorské a kolektívne výstavy. Výrobky si je možné z produkcie výrobcov ÚĽUV.

Skalnaté pleso + observatóriu (lanovka)

Pleso ležiace v nadmorskej výške 1751 m n.m. je dostupné pohodlnou kabínkovou lanovkou. S výhľadom na Lomnický štít je tu otvorená reštaurácia a obzrieť si je možné aj architektúru neďalekého observatória.

Skalnatá chata (lanovka)

Chata vzdialená niekoľko metrov po turistickom chodníka od lanovky, ktorou sa tu dostať priamo z Tatranskej Lomnice. Poskytuje občerstvenie a z terasy nádherné výhľady do doliny.

Loischov prameň / Tatranské Matliare

Prameň vyviera pri turistickom chodníku smerujúcom do Doliny Zeleného plesa. Okolie prameňa je obľúbeným miestom na prechádzky už od 19.storočia. Niekoľko metrov od prameňa sa nachádza aj pamätník z roku 1910.

Pamätník Franza Kafku / Tatranské Matliare

Nádherná tichá a prírodou rozkvitnutá krajina Tatranských Matliarov ukrýva mnoho skvostov. Pamätná tabuľa s portrétom Franza Kafku sa nachádza hneď vedľa hlavnej cesty smerom k Hotelu SOREA Hutník. Ten sa tu liečil od decembra 1920 do augusta 1921 na pľúcnu tuberkulózu.